Czy do utwardzenia żywic SurACer niezbędna jest naświetlarka? Można je zostawić na słońcu do wyschnięcia?

Aby uzyskać luksusowy wygląd etykiet, nasza żywica musi być utwardzana UV. Odpowiednia długość fali i moc świetlówek UV zapewnią oczekiwany rezultat w bardzo krótkim czasie. Pozostawienie żywicy do wyschnięcia na słońcu spowoduje jedynie utwardzenie materiału – powłoka nie będzie elastyczna i przejrzysta.

Jaki jest czas utwardzania SurACer?

Przykładowo dla naklejki o wymiarach 2 x 2 cm czas utwardzania wynosi 6 minut. Czas utwardzania zależny jest od grubości warstwy żywicy i wielkości etykiety.

Mam już naświetlarkę UV, czy mogę jej użyć do utwardzenia żywicy SurACer?

Tak, jednak należy wykonać próby. Podany przez nas czas naświetlania dotyczy jedynie naświetlarek serii SurALux.

Jak szybko tężeje mieszanka?

Bez dostępu światła słonecznego i przy przechowywaniu w warunkach chłodniczych, SurACer 4450/4460 jest stabilny przez minimum 5 dni. Komponenty po zmieszaniu same z siebie nie zaczną się utwardzać bez dostępu UV. Przed zastosowaniem dla wygodniejszej aplikacji można podgrzać materiał do maks. 40 st.C (nie przy otwartym ogniu!)

Przechowuję mieszankę dłużej niż 5 dni i nie została wykorzystana całość – czy muszę ją wyrzucić?

Nie, po tym czasie należy przeprowadzić test. Po lekkim podgrzaniu materiału zaaplikować niewielką ilość (optymalnie na pow. 2×2 cm) na folię samoprzylepną i utwardzić. Jeżeli proces przebiega prawidłowo, można wciąż użyć mieszankę SurACer.

Czy żywica podczas aplikacji nie rozlewa się poza naklejkę?

SurACer 4450 oraz 4460 posiada wysokie, odpowiednio dobrane napięcie powierzchniowe – po rozlaniu się do brzegów etykiety zatrzymuje się samoczynnie na krawędzi folii samoprzylepnej. Niewielkie rozlanie poza krawędź etykiety (1-2 mm) po pewnym czasie się cofnie.

Mogę stosować etykiety z SurACer na zewnątrz?

Materiał SurACer raz utwardzony jest całkowicie odporny na promieniowanie UV i nie żółknie oraz nie odkształca się pod wpływem światła słonecznego. Trwałość połączenia z wybraną powierzchnią zależy od rodzaju kleju na folii samoprzylepnej.

Jakich folii mogę używać do domingu?

Do domingu można stosować większość dostępnych na rynku folii samoprzylepnych. Zalecamy folie samoprzylepne europejskich producentów. Różnią się one zastosowaniem, trwałością, rodzajem kleju, grubością – należy więc w każdym wypadku wykonać próby.

Czy etykiety po utwardzeniu od razu nadają się do użytku?

Po procesie utwardzenia etykieta jest gotowa do wysyłki/ użytkowania.

W jaki sposób można aplikować żywicę SurACer?

Najprostszą formą jest pipeta/ butelka dozująca – jest to wygodny sposób dla niewielkich ilości etykiet. Kolejnym krok to pistolet dozujący, następnie systemy ciśnieniowe – dozowniki oraz pojemniki ciśnieniowe.